Moksleivių mainai su Italija tęsiasi


Kaip ir kasmet, Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos mokiniai dalyvauja šeimyniniuose mainuose su Italijos Crema miestelio Luca Pacioli mokyklos mokiniais. Kodėl šeimyniniuose? Nes moksleiviai po savaitę gyvena vieni kitų šeimose, bendrauja angliškai, išmoksta šiek tiek italų kalbos. Pirmą kartą išvykti iš namų savaitei ir gyventi svetimoje, nors ir draugiškoje šeimoje, labai nedrąsu. Tačiau taip ir ugdosi 14-17 metų amžiaus moksleivių drąsa, atsakomybė, savarankiškumas, plečiasi akiratis, moksleivis auga kaip asmenybė, susipažįsta su nauja kultūra.

Pagal Italijos Švietimo Ministerijos nurodymus, italų moksleiviai privalo dalyvauti tarptautiniuose mainuose bent su pora užsienio mokyklų. Taip skatinamas savarankiškos, europinio mąstymo asmenybės augimas. Kad tokia politika pasiteisina, mes matome stebėdami mainuose dalyvaujančius savo gimnazijos moksleivius – jie tampa drąsesni, pradeda kitaip vertinti savo išsilavinimą, geba kritiškai vertinti save iš šalies, akivaizdžiai prasiplečia jų mąstymas ir akiratis.

Kasmet didėjantis atvykstančių italų skaičius rodo, kad jiems patinka mūsų maža šalis ir jos svetingumas. Ankstesniais metais atvykdavo 16-18 moksleivių, šiemet, kovo 12 – 19 dienomis atvyko 23 mokiniai, lydimi dviejų mokytojų. Pagal privalomąją programą italų moksleiviai aplankė Vilniaus ir Kauno senamiesčius ir žymiausiais lankytinas vietas, gaudė vėją ir žavėjosi ypatinga aura Kernavėjė, stebėjosi Trakų pilies didybe ir grožiu, be abejo, kūrybiškai kartu dirbo mokykloje. Tačiau šiemet programa buvo ypatinga - italai domėjos savo kraštiečių valdomomis įmonėmis. Taigi, italų moksleiviai lankėsi Merzotto įmonės valdomoje Litekso gamykloje, kuri pristato savo audinius žymiausiems pasaulio madų kūrėjams, skanavo picas restorane „Pas Paolo“, aiškinosi lietuvių ir italų kalbų skirtumus su Dante Aligheiri kalbų mokyklos dėstytoju Stefano Lanza. Beje, gerb. Stefano Lanza pažadėjo mūsų moksleivius pamokyti italų kalbos prieš sekančius mainus kitais metais.

Savaitė su italų moksleiviais prabėgo nepastebimai. Balandžio 1 – 8 dienomis visi italus savo šeimose priėmę mokiniai keliaus savaitei į savo buvusių svečių šeimas. Lankysime įžymiausias Milano regiono vietas, stebėsime italų šeimų tradicijas ir, be abejo, ragausime itališkus ledus. :)

Rūta Kaltenienė ir Aida Valatkevičienė