Žalingų įpročių (alkoholio, rūkymo, narkotikų) prevencija


Elektroninių cigarečių reklama įžūli. „Norite atsikratyti žalos organizmui, peleninių, bjauraus kvapo bei masiško oro užterštumo? Jūs turite išeitį, tai - elektroninė cigaretė!", „Rūkydami elektronines cigaretes, sutaupote pinigų“. Panašios reklamos lydi ir alkoholinius gėrimus. Natūralus paauglystės noras yra eksperimentuoti, viską išmėginti. Paaugliai parūko, pavartoja alkoholio, kartais ir narkotinių medžiagų. Vieni tik „pabando“ ir sustoja, o kiti – "užsikabina". Todėl mes, sveikatos priežiūros specialistai, turime garsiai apie tai kalbėti ir supažindinti mokinius su galimomis žalingomis sveikatai pasekmėmis.

Gegužės mėnesį Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje sveikatos priežiūros specialistė vedė pamokas apie kenksmingas medžiagas 8-10 klasių mokiniams. Apie alkoholio ir rūkymo (ypač elektroninių cigarečių) žalą žmonių sveikatai. Mokiniai buvo supažindinami, kas vyksta žmogaus organizme, kada į jį patenka alkoholis ir kokį poveikį jis turi organizmo sistemoms ir organams. Buvo aptariamos ligos, kuriomis paprastai dažniau suserga žmonės, nuolat vartojantys alkoholinius gėrimus. Diskutavome, kas gali atsitikti, jei tam tikrų specialybių žmonės, pavartoję alkoholinių gėrimų, dirbtų savo darbą? Mokiniai sprendė situacijų analizes, atliko testą su „girtumo akiniais“, kuris mokiniams labai patiko. Taip pat buvo supažindinami su rūkymo statistika pasaulio mastu, rūkymo žala sveikatai. Didesnis dėmesys skiriamas elektroninių cigarečių informacijos aptarimui, nes dabartinio jaunimo požiūriu jos „visiškai nekenkia sveikatai“. Aptariami atsisakymo rūkyti motyvai. Buvo atliekamos užduotys „Sprendimų medis“ ir situacijų analizė. Rungėsi „protų mūšio“ apie kenksmingas medžiagas užduotyse, kurios leido suprasti, kad mokinių žinios apie kenksmingas medžiagas yra pakankamai gilios (pvz. narkotinių medžiagų vartojimo būdai, pavadinimai ir pan.)

Jaunesnieji gimnazijos mokiniai buvo mokomi sveikos gyvensenos principų, akcentuojant sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą. Mokiniai aptarė sveikatai vertingiausius produktus, vitaminų reikšmę organizmui. klijavo lipdukus ant sveikos mitybos piramidės, žaidė „ Vaisiai-daržovės“ žaidimą, kalbėjo apie fizinio aktyvumo naudą sveikatai, noriai atliko įvairius lankstumo ir koordinacijos pratimus, žaidė judriuosius žaidimus.

Sveikatos priežiūros specialistė