KARMĖLAVOS LOPŠELIS-DARŽELIS „ŽILVITIS“ VIRTO ŽAISLŲ PLANETA


2017 m. lapkričio 16 – gruodžio 1 d. Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“ virto žaislų planeta. Ne tokiais žaislais, kurių šiandien apstu parduotuvių lentynose, savo prekine išvaizda traukte traukia mūsų mažųjų akis, bet „kitokiais“ žaislais, kurie nereikalauja didelių investicijų, tik šiek tiek kūrybos, išradingumo ir fantazijos. Sulaukėme gausaus, t.y. 11 Kauno rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų vaikų, jų tėvų ir pedagogų susidomėjimo ir aktyvaus dalyvavimo,
kuriant savos gamybos žaislus.

Auklėtoją Liną Nomeikienę įgyvendinti parodą „Mano sukurtas žaisliukas“ paskatino tai, jog galima pasiūlyti įprastus dalykus panaudoti neįprastu būdu. Tiesiog genialumas slypi paprastume. Stengiamasi skiepyti vaikams ekologiškumo pradmenys, ne tik kaip tinkamai rūšiuoti antrines žaliavas, tausoti gamtą, bet tuo pačiu kurti iš jų. Tokios kaip kartotinės dėžės, plastiko buteliai, kamšteliai ir pan. Svarbiausia, kad medžiagos tiktų konstruoti, pertvarkyti ar pritaikyti. Net ir pačių išrasti (sukurti) žaislai, t.y. „prakalbinti“ daiktai ar medžiagos, gali būti labiau mėgiami ir atstoti pirktinius. Pasak auklėtojos Linos žaidžiant natūraliomis priemonėmis ir pačių išrastais žaislais skatinamas vaikų kūrybiškumas. Dirbant su vaikais, juos ugdant vis labiau įsitikinu, kad vaikystė – tai nepakartojamas laikotarpis žmogaus gyvenime. Vaikai smalsūs, išradingi, bet tuo pačiu ir labai skirtingi. Įgyvendinant savo pačių sumanymus, kuria spontaniškai ir savitai, visi neįtikėtinai smalsūs, išradingi, iniciatyvūs. Toks kūrybinis procesas atpalaiduoja vaikus, žadina emocijas, įkvepia išbandyti kūrybines galias, žadina ir savarankišką veiklą. Tokiu būdu vaiko kūrybingumas ugdomas veiksmingiausiai, kuris taip reikalingas augančiam vaikui. Beje, iš visų žaislų geriausias žaislas bus tas, kurį pasigamins pats vaikas.

Auklėtojos teigimu įgyvendinta paroda yra sėkminga ir prasminga. Sėkmės garantas – labiausiai rezultatais džiaugėsi ypač vaikai, jų tėveliai. Žinoma, neabejotinai buvo naudingas ir patiems įstaigos darbuotojams, specialistams, ir kitų dalyvaujančių įstaigų bendruomenėms, nes visus paskatinome veikti ir daryti paprastus atradimus žaidžiant kūrybiškai. Tokiu būdu auginame drąsų, savimi pasitikintį, kūrybingą žmogų, džiugina ne tik tėvelius, pedagogus, bet ir vadovus, todėl skatinama jį tęsti. Todėl ši žaisliukų kūryba – tik tikros linksmybės pradžia... :)

Svarbiausia, kad vaikai išgyveno tikrą kūrybos džiaugsmą. Labai stipriai ūgtelėjo – atsiskleidė vaikų kūrybiniai gebėjimai – skatino originalumą bei unikalią saviraišką, prigimtinių talentų plėtojimą ir patyrė atradimo džiaugsmą kūrybos procese (džiaugėsi savo kūrybiniu darbeliu). Vaikučiai noriai veikė bei šis procesas buvo kupinas džiaugsmo, naujų potyrio ir atradimų, išreiškiant tinkamai ir teigiamai emocijas, jausmus. Patyrė didesnį savarankiškumą, drąsos veikti (pasitikėjimas savo jėgomis), taip vaikai tapo ir emociškai tvirtesni. Lavino ir mąstymą (gebėjimą mąstyti), pastabumą, dėmesio sutelkimą, fantazuojant. Be abejo, kūrybinė laisvė žaidžiant bei žaidybiniai gebėjimai - susidraugauti, dalintis žaisliukais ar priemonėmis vienam su kitu, pagarba, elgtis mandagiai, neskriausti draugo ir pagalba vienas kitam, kuriant žaisliuką ar žaidžiant su jais.

Pasak direktorės pavaduotojos ugdymui Irmos Černajūtės tokia originali idėja skatina visą bendruomenę būti kūrybiškai aktyviais. Tas brangus tėvų laikas skirtas vaikui yra neįkainojama vertybė. Tas momentas, kuomet lemiamą vaidmenį čia vaidina tėveliai, leidžiantys kokybišką laisvalaikį kartu su vaiku bei lavinantys jį namuose. Nors kartais įprasta manyti, jog jei darželyje vaikas yra aktyviai ugdomas, namuose galima to nedaryti visai, bet visapusiškas lavinimas užtikrina, kad rezultatai bus kur kas geresni. Tik kaip visada, svarbus yra balansas – ugdomoji veikla, šiuo atveju savo kūrybos žaislas neturi būti prievartinis, veikiau siūlyčiau sekti paskui vaiką ir padėti jam įgyvendinti savo idėją.

Direktorės pavaduotoja ugdymui Irma Černajūtė
Auklėtoja Lina Nomeikienė