Piemenuko Kekeco iš Slovėnijos viešnagė darželyje


Neseniai savo darželyje turėjome nepaprastą svečią – piemenuką Kekecą iš Slovėnijos Alpių. Žinoma, suaugusieji jį matė kaip mielą lėlę, tačiau vaikams jis greitai tapo naujuoju žaidimų draugu. Vaikai ne tik klausėsi Kekeco „sekamų“ pasakų (nesvarbu, kad auklėtojų balsu), piemenukas dalyvavo vaikų gimtadieniuose, keliavo į namus, dalyvavo įvairiuose eksperimentuose.

Kekecas – tai viena iš aštuonių darželį aplankysiančių lėlių iš įvairių Europos šalių. Kaip žinia, Karmėlavos darželis dalyvauja tarptautiniame projekte „Puppets with a green mission“ arba „Žalioji lėlių misija“, kurio svarbiausias tikslas – pratinti vaikus būti draugiškiems aplinkai. Na, o mūsų vietinis tikslas – pasiekti, kad pagaliau darželis turėtų galimybę rūšiuoti šiukšles ir kitas buitines atliekas. Tam reikėtų paprasčiausių skirtingų spalvų konteinerių – kad vaikai galėtų pradėti mokytis popierių ir plastmasę mesti į skirtingas šiukšliadėžes. Juk sakoma, lenk medį, kol jaunas, nes paskui surambėjusį medį tikrai sunku kur nors palenkti. Tikimės su miestelio bendruomenės, tėvų pagalba šį tikslą pasiekti.

Man, kaip projekto koordinatorei, buvo smagu stebėti (ir inicijuoti) vaikų žaidimus su Kekecu. Kekecas atsivežė keletą užduočių, kurias turėjome atlikti. Kartu su vaikais konstravome ekologišką, vėju varomą mašiną, elektros energiją bandėme išgauti pripūstą balioną trindami į įvairias medžiagas. Vaikai buvo labai laimingi, įelektrintą balioną „prilipdę“ prie savo plaukų, prie radiatoriaus, plukdydami laivus iš putplasčių, ir taip mokydamiesi kurti sau žaislus iš įvairių buitinių atliekų. Toks mokymosi būdas, kuomet vaikai ir žaidžia, ir pažįsta aplinkinį pasaulį, jo dėsnius, mažiems vaikams yra pats efektyviausias.

Kekecas atsivežė CD diską, kuriame užfiksuota jo diena Slovėnijos vaiko gyvenime. Mūsų užduotis buvo tokiu pat būdu parodyti Lietuvos vaikų gyvenimą. Todėl Justė ir Gytis Guščiai kartu su savo tėveliais pasikvietė Kekecą į savo namus ir sukūrė filmuką apie Kekeco dieną Lietuvos vaikų šeimoje. Taigi, į šį projektą įsitraukia ne tik vaikai, pedagogai, bet ir vaikų šeimos. Tai yra puiki proga bedrauti ir bendradarbiauti, sukurti savo šeimoms malonių momentų.

Vaišinomės Slovėnijos Alpių žolelių arbata, ragavome saldainių. Vaikai išmoko skaičiuoti slovėniškai iki penkių, pasakyti svarbiausias bendravimo frazes, pasisveikinti, palinkėti gero kelio ar soties valgant. Beje, vaikai išmoko slovėniškų frazių greičiau už mus, suaugusius. Tai įrodo, kad ketverių-penkerių metų vaikams išmokti užsienio kalbą yra tikrai ne per anksti. Žinoma, tai daryti reikia žaidžiant. Na, o mūsiškė lėlė – Skudurinė Onutė tuo metu viešėjo Olandijos Franeker darželyje mokykloje. Sunku viename staripsnelyje išpasakoti visus įspūdžius, tačiau aišku viena. Tokie tarptautiniai projektai pagerina ikimokyklinio ugdymo kokybę, suteikai daug džiaugsmo ne tik vaikams, bet ir jų šeimoms bei pedagogams.

Dabar laukiame atvykstant lėlės Jeronimo iš Ispanijos, o mūsų Skudurinė Onutė keliaus į Rumuniją. Taigi, mūsų laukia nauji nuotykiai ir malonūs įvykiai.

Beje, Dominyko Petrausko mama Regina piemenuko nuotykius Karmėlavoje aprašė savo blog‘e, kurio nuoroda mielai pasidalino su mumis:
http://regido.blogspot.com/2011/11/piemenelio-kekeco-is-slovenijos.html#...

Jolanta Varanavičienė, projekto koordinatorė, Karmėlavos l/d „Žilvitis“ auklėtoja ekspertė

Nuotraukos: Jolantos Varanavičienės, Ramintos Guščienės, Elenos Zavodskienės, Irmos Černajūtės, Reginos Petrauskienės.