Vaikai – sveiko gyvenimo ugdytojai šeimoje


Tėvai ir darželis – tai du partneriai, atsakingi už vaiko sveikatą ir visapusišką jos ugdymą. Pastaruoju metu pastebėta, jog vaikų fiziniam aktyvumui, o ypač sveikai mitybai skiriama nepakankamai dėmesio, todėl Karmėlavos lopšelyje – darželyje „Žilvitis“ šių metų spalio – lapkričio mėnesiais buvo įgyvendinamas projektas „Vaikai – sveiko gyvenimo ugdytojai šeimoje“.

Projektą inicijavo ir finansavo Kauno rajono savivaldybė 2012 m. Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projektą vykdė ir koordinavo Jūratė Degutienė (priešmokyklinio ugdymo pedagogė metodininkė), Audronė Milbutienė (direktorė), Irma Černajūtė (direktorės pavaduotoja ugdymui), Ieva Vaitkevičiūtė (sveikatos priežiūros specialistė). Šiuo projektu siekta formuoti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžius šeimoje.

Įrodyta, kad vaikai kopijuoja suaugusiųjų įpročius, stengiasi būti panašūs į juos: kuo dažniau vaikas mato, jog jo šeimos nariai rūpinasi sveikata, tuo tvirtesnės sveiko gyvenimo būdo nuostatos jam formuojasi, todėl vykdant projektą ypatingas dėmesys buvo skirtas tėvų ir vaikų bendradarbiavimui. Svarbu buvo ne tik suteikti dalyviams informacijos, bet ir išsiaiškinti tėvų žinias, nuomonę bei įpročius minėtais sveikatos klausimais, todėl projekto metu vyko ne tik keli smagūs renginiai, bet buvo atlikta ir tėvų apklausa.


Šventės „Augu sveikas 2012“ akimirkos: komanda, atstovaujanti kriaušes, aktyviai leidžia laiką.

Spalio mėnesį lopšelyje – darželyje „Žilvitis“ vyko renginys „Augu sveikas 2012“. Jo metu ugdytiniai aktyviai leido laiką darželio kieme – drauge su išradingomis auklėtojomis vykdė užduotis, dalyvavo rungtyse. Pamiršta neliko ir sveika mityba – kiekviena komanda atstovavo skirtingą vaisių ar daržovę.


Šventės „Augu sveikas 2012“ akimirkos: visi dalyviai formuoja aktyvumo simbolį – dviratį.

Lapkričio mėnesį buvo įgyvendintas antrasis renginys „Vaisių ir daržovių savaitė“, kuris vyko „Kiškučių“ ir „Pelėdžiukų“ grupėse. Tėvai ir ugdytiniai buvo skatinami vartoti vaisius ir daržoves tiek namuose, tiek darželyje - gaminti salotas, spausti sultis bei šiuos, itin svarbius augančiam organizmui, produktus pateikti kuo įvairiau, o svarbiausias uždavinys – viską įamžinti nuotraukose. Sulaukta nemažai medžiagos, kurioje vaikai patys pozavo bei kartu su tėvais ir auklėtojomis užfiksavo savo gamintus vaisių ar daržovių patiekalus, gaminimo procesą bei patirtą kūrybos ir bendravimo džiaugsmą puoselėjant sveiką mitybą.


Vaisių ir daržovių savaitės akimirkos: vaikai ragauja vaisių kokteilius „Pelėdžiukų“ grupėje.

Siekiant sužinoti, kokie yra ugdytinių tėvų įpročiai bei žinios apie fizinį aktyvumą ir vaisių bei daržovių vartojimą, buvo atlikta anketinė apklausa. Klausta, kokios daržovės ir vaisiai šeimose vartojami dažniausiai, ar patys tėvai sportuoja, ar dažnai aktyviai leidžia laiką su savo vaikais ir kt. Tyrimo rezultatai nudžiugino, nes buvo atskleista, jog didelė tirtos darželio bendruomenės dalis yra pakankamai informuota apie šeimos bendradarbiavimo įtaką vaiko mitybos ir aktyvumo įpročiams. Taip pat tyrimu atskleista, jog šeimose daržovės vartojamos dažnai, o didesnė tėvų dalis yra fiziškai aktyvūs. Buvo smagu stebėti, kaip į tyrimą įsitraukė didelė dalis tėvų, todėl tikimės, jog galėsime gautą informaciją panaudoti formuojant darželio ugdytinių mitybą bei fizinį aktyvumą.

Tikime, jog mūsų darželio vaikai buvo puikūs sveikatos ugdytojai savo šeimose, todėl stengsimės ir toliau dalyvauti sveiką gyvenseną skatinančiuose renginiuose.

Karmėlavos lopšelis – darželis „Žilvitis“